ZAREJESTRUJ SIĘ I ZRÓB SWOJE PIERWSZE ZAKUPY Z RABATEM -10% I DARMOWĄ DOSTAWĄ!

Industrialne wnętrze – wszystko, co warto wiedzieć

0

Industrialne wnętrza to rozwiązania mieszkaniowe, które od lat święcą triumfy nie tylko w magazynach wnętrzarskich i designerskich showroomach topowych marek, ale również w zwykłych mieszkaniach i domach. Najpiękniej prezentują się w pofabrycznych loftach, ale nadadzą sznytu również nowoczesnym apartamentom i blokowiskom z wielkiej płyty. Otwarte przestrzenie, ogromne okna i surowe ściany to główne zasady kierujące tym stylem, jednak niełatwo wdrożyć je do swojego wnętrza. O wiele prościej jest zadbać o wybór odpowiednich mebli i dodatków. Podpowiadamy, jak stworzyć mieszkanie w stylu industrialnym, aby było przytulne, funkcjonalne i efektowne.

Styl industrialny – podstawowe informacje

Na wzór dawnych fabryk – tak w skrócie można opisać styl industrialny. Zapoczątkowany w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, był odpowiedzią na kryzys mieszkaniowy powstały na skutek upadku wielkich przedsiębiorstw i firm produkcyjnych. Puste budynki, nierzadko z pozostawionymi maszynami, szybko zostały zaadaptowane na cele mieszkaniowe, stając się mekką artystów i ludzi kultury. Po kilku latach nieobecności, wnętrza industrialne na nowo wkroczyły do gry, walcząc o miano najmodniejszego stylu mieszkaniowego w Polsce. Nic dziwnego, ponieważ mają niepowtarzalny klimat, łączący bogatą historię z wysoką jakością i twórczym nowatorstwem. To miejsca z solidną dawką inspiracji dla każdego.

Mieszkanie z duszą – cechy charakterystyczne wnętrz industrialnych

Na początku industrialny styl wnętrz wynikał z oszczędności i konieczności przystosowania się do nowej, niełatwej rzeczywistości. Choć pierwotne funkcje uległy zatarciu, to jedno się nie zmieniło – surowość i prostota. W tym przypadku mniej znaczy więcej – styl industrialny charakteryzuje się przede wszystkim wolną przestrzenią, i to niezależnie od metrażu. Minimalizm jest dostępny również dla osób posiadających mniejsze powierzchnie mieszkaniowe – wystarczy odpowiedni dobór detali, wyrównanie proporcji i zabawa ze światłem. Ważna jest również pewna nonszalanckość – brak sztywnych ram, celowe niedopracowanie i nieuporządkowanie nie tylko nie razi, ale wręcz ubogaca wnętrze. Pozornie niewykończone ściany doskonale współgrają z naturalnymi materiałami w stonowanych kolorach. Surowa cegła, szkło, połyskujące i matowe metale, postarzane drewno czy beton przywodzą na myśl wnętrza dawnych fabryk, i przy okazji tworzą wielce oryginalny design, któremu daleko do banalności i sztampy.

Aranżacja wnętrz – styl industrialny w praktyce

Od teorii do praktyki – założenia stylu industrialnego wydają się trudne w zastosowaniu w domowych warunkach. Na szczęście to tylko pozory, ponieważ istnieje bardzo dużo mebli i dodatków, które w szybki i łatwy sposób stworzą mieszkalną wersję pofabrycznych loftów. Industrializm ceni skromność, dlatego wszelkie ograniczenia są mile widziane. Proste szafy, metalowe półki na książki czy stoliki kawowe z betonowym blatem wprowadzą odpowiedni klimat do wnętrza, nie nadwyrężając rodzinnych oszczędności. Gołe żarówki i stojaki wykonane z miedzianych rurek dopełnią dzieła. Boisz się dekoracji rodem ze starego magazynu? Bez obaw – wnętrze industrialne może być przytulne, wystarczy zadbać o miękkie dodatki, jak wełniana narzuta czy welurowa kanapa. Przestrzeń ożywiają również… ulubione kwiaty. Zieleń poprawia nastrój i uprzyjemnia czas spędzany w domu, pamiętaj jednak, aby zadbać o odpowiednią obudowę. Metalowe kwietniki będą jak znalazł – wiszące, stojące czy w kształcie koła sprawią, że industrializm nabierze nowych barw.

Styl industrialny to wybór dla minimalistów i miłośników wielkich przestrzeni, którzy cenią bezpretensjonalność z artystycznym sznytem. Urządzanie wnętrza w stylu loftowym nie musi być pełnowymiarowe – można skupić się wyłącznie na jednym pomieszczeniu. Salon, kuchnia, a nawet łazienka pozwolą wzbogacić nawet najbardziej klasyczny wystrój. Szczególnie, jak zadbasz o oryginalne meble. Wiadomo: styl industrialny – wnętrza na medal!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.