ZAREJESTRUJ SIĘ I ZRÓB SWOJE PIERWSZE ZAKUPY Z RABATEM -10% I DARMOWĄ DOSTAWĄ!

Rodzaje blach i proces cięcia laserowego

0

Jak można wykorzystać proces cięcia laserowego?

Cięcie laserowe należy do jednej ze strumieniowych metod obróbki, polega ono na zaplanowanym usuwaniu i kształtowaniu materiału obrabianego w wyniku jego topnienia i parowania na skutek oddziaływania skoncentrowanej energii strumienia fotonów.

Rozwój elektroniki kwantowej w latach 90' pozwolił na budowę pierwszego lasera. Obecnie obróbka laserowa to jedna z najważniejszych metod obróbki o bardzo dużym potencjale i cały czas się prężnie rozwijająca. Pozwala ona na wykonywanie mikrootworów (o średnicy 0,01 - 1.0mm z bardzo wysoką dokładnością) oraz wielu innych precyzyjnych operacji technologicznych tj. obróbki cieplno - powierzchniowej, spawania i przecinania w całym spektrum materiałów, od kruchej ceramiki i miękkich metali poprzez tkaniny, drewno i stal, kończąc na materiałach trudnoobrabialnych i diamentach. Jakość wykonania operacji znacznie przewyższa metody konwencjonalne dostępne na rynku przez wiele lat, a czas pracy diametralnie się skraca. Cięcie laserowe bez wątpienia poprawia wydajność i precyzję wykonywanych elementów co przekłada się na ich jakość oraz odpowiednio cenę końcową. 

 

Jak przygotować wzór do wycięcia?

Programy CAD (ang.computer aided design) to obecnie główne oprogramowanie, którego używa się w inżynierii mechanicznej, elektrycznej czy budowlanej. Pozwalają one na stworzenie szczegółowych projektów w 2D oraz 3D jednocześnie pozwalając na obejrzenie ich pod każdym kątem, nawet ze środka modelu. Oprogramowanie to nie ogranicza się jednak tylko do zaprojektowania pewnych elementów, ale również pozwala na tworzenie ich złożeń i dokumentacji technicznej. Ponadto istnieje możliwość wykorzystania opcji m.in.gięcia, spawania, fazowania według szeroko pojętych norm dla rozrysowanych modeli co sprawia, że projekty odzwierciedlają idealnie docelowy produkt. Plik można zapisać w wielu formatach co sprawia, że istnieje możliwość otworzenia go również w innych programach.

Zaawansowaną opcją, ale jakże przydatną w pracy inżyniera i na produkcji, jest też możliwość tworzenia analiz modeli (np. rozkładu działających sił), animacji, wizualizacji oraz wiele innych.

Do stworzenia modelu CAD, który mógłby zostać wykorzystywany w dalszym procesie do cięcia laserowego, program ten musi być parametryczny, czyli jest on opisany za pomocą parametrów (więzów wymiarowych i geometrycznych), które umożliwiają jego modyfikacje. Przykłady takich programów to na przykład Solidworks, Autocad, Creo Parametric. Gotowe elementy rozkładane są automatycznie lub ręcznie na danej blasze (według oprogramowania danego lasera), a parametry dobierane przez operatora maszyny. Gwarantuje to niesamowitą precyzję oraz wysoką jakość wykonania każdego elementu. W przypadku wycinania z blachy powstaje tzn. ażur, który jest złomowany, aby mógł być poddawany procesowi recyklingu. Stal jest materiałem ekologicznym, jako że może być przetopiona na nowe stopy w hucie.

 

Jak działa laser?

Zasada działania lasera skupia się na sposobie uzyskania wiązki. W przemyśle można spotkać przeważnie trzy różne grupy maszyn, wykorzystujące ciało stałe (np. pręt laserowy), mieszaninę gazów He-Ne lub cięcie odbywające się z udziałem gazu CO2, (nazywane są również laserami molekularnymi). Ostatnia opcja pozwala na regulację drgań energetycznych i poziomów energetycznych obrotu.

Większość operacji technologicznych wiązką laserową opiera się na zjawisku cieplnego oddziaływania światła na nieprzezroczyste materiały. W związku z tym proces ten można podzielić na etapy:

1) Absorpcja światła.

2) Nagrzewanie materiału bez zniszczenia.

3) Topnienie, uszkodzenie materiału drogą parowania i wyrzucanie na zewnątrz stopionej masy.

4) Stygnięcie materiału.

Operacje te można wykonywać za pomocą pojedynczych impulsów, ich serii lub ciągłej pracy maszyny. Wybór metody podyktowany jest parametrami lasera, jego możliwością eksploatacji, właściwościami obrabianego materiału oraz pożądanego efektu końcowego. Wiązka laserowa jest dla ludzkiego wzroku skrajnie niebezpieczna, dlatego będąc w pobliżu maszyny należy stosować specjalistyczne okulary chroniące wzrok, mimo że cięcie wiązką odbywa się w zamkniętej, zabezpieczonej części maszyny.

 

Jakie blachy używamy na produkcji?

Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów blach używanych do cięcia laserowego. Głównie można podzielić je na blachy, które wymagają zabezpieczenia przed korozją oraz te nierdzewne, które bez dodatkowej obróbki mogą stanowić już produkt finalny. Każda blacha posiada atest, gdzie można znaleźć informacje o składzie, na podstawie którego określa się jej przeznaczenie. W naszych projektach używamy blachy, która wymaga zabezpieczenia przez korozją. Poprzez malowanie proszkowe zabezpieczamy ją nie tylko przed korodowaniem, ale również nadajemy pożądany kolor i strukturę. O procesie malowania proszkowego, przeczytasz już niedługo na blogu.

Dobór i grubość odpowiedniej blachy podyktowany jest głównie przeznaczeniem wykonywanego elementu. W naszych projektach głównie używamy blachy o grubości 1mm (blaty stolików loftowych) lub 2mm (blaty stolików kawowych). Zbyt cienka blacha spowodowałaby uginanie się blatu przy obciążeniach oraz jej zniekształcenie, z kolei zbyt gruba blacha decyduje o bardzo wysokiej wadze końcowego produktu oraz topornym wyglądzie. Jeden metr kwadratowy blachy o grubości 1mm waży aż 8kg, czyli o grubości 2mm prawie 16kg! Warto o tym pamiętać decydując się na większe konstrukcje z metalu. 

Precyzja wycinania laserowego pozwala na uzyskanie kształtów, które przy obróbce ręcznej byłyby niemożliwe do wykonania np. na bardzo cienkiej albo przeciwnie, grubej blasze. Dlatego też, wycinanie pozwala na stworzenie w metalu nawet finezyjnych, delikatnych kształtów tworząc przepiękne ażury jak i też stalowe elementy, które spełniają rygorystyczne normy i przenoszą ogromne obciążenia np. na budowie.

Ciekawą i interesującą opcją, zyskują na popularności w ostatnich latach, jest blacha kortenowa. Posiada ona nieregularne, rdzawe wybarwienie. Coraz częściej nie tylko pojawia się jako uzupełnienie elewacji budynku, ale i wewnątrz pomieszczeń. Nie wymaga ona żadnej obróbki (nawet po perforacji), ponieważ ze względu na skład chemiczny, pod wpływem warunków atmosferycznych, blacha ta samoistnie pokrywa się cienką warstwą rdzy. Przykładowe wybarwienie możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej, jest to kompleks handlowy Serenada w Krakowie. Proces ten trwa aż do 36 miesięcy, co oznacza że zmienia ona swoją barwę przez cały ten okres. Istotną informacją jest, iż przez to że blacha koroduje mimowolnie, może mieć to wpływ na elementy wykonane z innych materiałów, więc należy pamiętać o ich zabezpieczeniu lub umieszczeniu w odpowiedniej odległości. Ze względu na swój oryginalny kolor idealnie komponuje się z drewnem i szkłem, tworząc ciekawe i nowoczesne instalacje w industrialnym stylu.

Czy chciałbyś/chciałabyś, abyśmy dołączyli elementy z blachy kortenowej do naszej produkcji? Daj koniecznie znać w komentarzu!Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.